Fakty a zaujímavosti o pití alkoholu

0
4659
opilosť

Alkohol odstraňuje zábrany, sebakritiku, rešpekt, znižuje rozumové schopnosti akútne a neskôr aj chronicky. Viac je narušená presnosť, než rýchlosť.
Rozoznávame nasledovné tri štádiá opitosti podľa promile v krvi:

 1. Stav uvoľnenia – veselosť, výrečnosť, smiech, strata zábran, zvýšenie sebavedomia, zabúdanie na problémy. Práve tento stav dôležitosti, schopnosti je najsilnejším podnetom, že človek siaha po alkohole (v krvi je 1,0-1,5 ‰).
 2. Činnosť alkoholu postihuje už aj podkôrové centrá a mozoček. Človek sa stáva nekritický, netaktný, hlučný, neohľaduplný, výbušný, reč je nesúvislá, tep nad 100, pohyby nekoordinované, chôdza narušená (v krvi je 1,5-3,0 ‰).
 3. Otrava alkoholom – intoxikácia, únava, spavosť, blednutie, vracanie, pokles tlaku, bezvedomie, necitlivosť, spomalené dýchanie, rozšírené zrenice, blúznenie, tep nehmatateľný (v krvi je 3,0 – 4,0 ‰).

Zaujímavosti o alkohole

 1. Podľa štatistiky zabije alkohol každých 10 sekúnd 1 človeka. Jedná sa o celosvetovú štatistiku a ako dôvod sa uvádzajú opilecké stavy, rakovina…
 2. Pokiaľ máte v opilosti pocit, že ste na nejakú negatívnu spomienku zabudli, nie je to tak. Mozog len pod vplyvom alkoholu dočasne stráca schopnosť komunikácie s dlhodobou pamäťou. Nemusíte sa teda báť, ráno si zas spomeniete.
 3. Každý rok sa s Ruskom spája viac než 500 000 úmrtí, následkom obyčajnej opilosti.
 4. Každý občan Ruska spotrebuje ročne 18l alkoholu. Medziročne sa toto číslo z roku 2013 zdvojnásobilo, čo považujú odborníci za veľmi zlé znamenie.
 5. Alkohol nedokáže telo stráviť. Dostáva sa do krvného riečišťa, kde cirkuluje než vyprchá, čo spôsobuje opilosť.
 6. Stále viac ľudí starších než 15 rokov od alkoholu upúšťa. V tejto chvíli tvrdí až 48 % tejto vekovej skupiny, že nikdy neboli pod vplyvom alkoholu.
 7. Bunkám v mozgu trvá len 6 minút než na alkohol začnú reagovať. Závisí už len od jeho typu, ako naň začnú reagovať.
 8. Podľa (serióznych) výskumov majú ľudia s modrými očami vyššiu toleranciu alkoholu.
 9. Až do roku 2013 nebolo pivo v Rusku požadované za alkoholický nápoj a až do roku 2002 bolo voľne predajné akejkoľvek vekovej skupine, a teda aj deťom.
 10. Štatistiky hovoria, že až 30% všetkých prípadov rakoviny by sa dalo zabrániť, keby sa ľudia vzdali alkoholu a tabaku.
 11. Najsilnejšie pivo sveta (BREWMEISTER SNAKE VENOM- Škótsko, 2013) má obsah alkoholu až 67.5 %.
 12.  V stredoveku sa spotrebovalo viac piva než vody. Bolo to bezpečnejšie.
 13.  Vo Veľkej Británii obsahuje zákon o alkoholických nápojoch nasledujúcu doložku: Deťom vo veku vyššom než 5 rokov je dovolené konzumovať alkoholické nápoje doma, či v akomkoľvek súkromnom priestore.
 14. Amsterdam platí alkoholikom pivom za čistenie ulíc. Pokiaľ vám psychiater vydá doklad o tom, že ste alkoholik, dostanete za deň nasledujúci plat: 5 plechoviek piva, 10 euro a krabička cigariet.
 15. Jeden a pol litra piva má toľko kalórií ako veľká pizza.
Fakty a zaujímavosti o pití alkoholu
5 (100%) 4 votes