Čo spôsobuje alkohol a štádia opilosti

0
4826
alkohol stadia

Alkohol je jednou z najrozšírenejších psychotropných látok na svete. Predstavuje chemickú látku, ktorá vzniká kvasením cukru. Pojem alkohol pochádza z arabského al-ka-hal, čo v preklade znamená jemnú, zvláštnu látku. Veľmi rýchlo sa dostáva do krvného obehu, čím zasahuje rôzne orgány ľudského tela, predovšetkým mozog. V typológii drog je radený medzi drogy s prevažne sedatívnym účinkom, pričom pri alkoholizme ide o alkoholovo – barbiturátový typ závislosti. Na Slovensku je šoférovanie s požitím akéhokoľvek množstva alkoholu zakázané.

Čo spôsobuje alkohol? 

  • ťažké poškodenie biologických funkcií mozgu a ostatných orgánov,
  • ťažké psychologické, spoločenské a spirituálne poškodenie,
  • vážnu ekonomickú stratu pre spoločnosť i jednotlivca.

alkohol Čo spôsobuje alkohol a štádia opilosti

Štádiá opilosti

Prvé štádium opilosti vytvára u človeka pocit spokojnosti. Človek je navonok usmievavý, má výraznú mimiku tváre, rád nadväzuje kontakty, má pocit sebadôvery. Prvé štádium býva často odrazovým mostíkom pre ďalšie siahnutie po alkohole v rôznych životných situáciách – šťastí i nešťastí. V prvom štádiu je obsah alkoholu v krvi cca 1 – 1,5 promile.
Druhé štádium je charakterizované tým, že človek nedbá na svoje okolie, vykrikuje, správa sa nekriticky. Jeho tvár sčervenie, tep sa zvýši nad 100 úderov za minútu, pohyby tejto osoby sú neusporiadané. V tomto štádiu sa v krvi nachádza od 1,5 – 3 promile alkoholu.
Tretie štádium je najzávažnejšie. Tvár človeka je bledá, dostaví sa únava, spavosť a zvracanie. Vyššie dávky alkoholu spôsobujú stav podobajúci sa narkóze, kedy sa človek dostáva do stavu bezvedomia, necitlivosti, dýchanie je pomalé a zornice nereagujú na svetlo. V niektorých prípadoch dochádza k blúzneniu. Hodnota alkoholu v krvi sa pohybuje nad 3 promile. V prípade neodborného zásahu sa môže toto štádium skončiť smrťou v dôsledku otravy alkoholom.

Čo spôsobuje alkohol a štádia opilosti
5 (100%) 5 votes